او می‌آید....

همیشه نشسته‌ایم و پشت سر هم برایش «باید» بافته‌ایم. لیست بلند بالایی از «باید»ها ساخته‌ایم تا او بیاید و همه‌شان را به تنهایی بر دوش بکشد و تمام درد‌های جامعه بشری را به تنهایی مداوا کند و تمام انتظارات ما را برآورد.

هر چه فکر می‌کنم یادم نمی‌آید جایی به خودم گفته باشم«آقا از من چه انتظاری دارد؟»

خوب که فکر می‌کنم، می‌بینیم ما شده‌ایم درست لنگه بنی اسرائیلی‌هایی که به موسایشان گفتند: «ما همین جا نشسته‌ایم؛ تو با خدایت برو و دشمنان را از ارض موعود بیرون کن؛ بعد ما می‌آییم و با آرامش در آن سرزمین زندگی می‌کنیم.»

انگار ما هم می‌خواهیم موسایمان را که می‌آید تا نجات‌مان دهد و از چنگال فرعون‌ها برهاند؛ تک و تنها، با خدایش به جنگ‌ها و سختی‌ها بفرستیم و منتظرش بمانیم تا با پیروزی برگردد و یک جهان پر از صلح و آرامش را دو دستی تقدیم‌مان کند.

آیا زمان آن نرسیده است که از خود بپرسیم «او از من چه انتظاری دارد؟»

شاید اگر او را بشناسم، انتظاراتش هم برایم شناختنی شوند:

* او منادی عدالت است؛ پس از من انتظار دارد، در سرزمین کوچک زندگی خودم، به هیچ کس ظلم نکنم؛ حتّی به خودم.

* او میراث‌‌‌‌دار رسالت آخرین پیامبر است. پیامبری که آمد تا دست بشر را در دست سعادت و پرواز بگذارد؛ پس از من انتظار دارد دستم را از دست سعادت بیرون نکشم و به او پشت نکنم و از مسیر رسالت دور نشوم.

* او امام قیام است؛ پس از من انتظار دارد آماده قیام باشم و گوش به زنگ حادثه. نه این‌که جمعه‌هایم را در تب و تاب دنیا در رختخواب فراموشی و بی خیالی به ظهر بسپارم و حتّی به نوای ندبه‌ای دلم را به صدای شیهه اسبی و چکاچک شمشیری وعده ندهم.

* او امام تکامل بشریت است؛ پس از من انتظار دارد در جادة تکامل و صعود راه بسپرم نه در بیراهه نقصان و نزول.

* او ساقی زلال‌ترین آب آفرینش است؛ پس از من انتظار دارد پیاله کوچکم را از گندابه هر بیغوله‌ای پر نکنم و به آلودگی هر فرهنگی در نیالایم.

* او امام حکمت و آگاهی و بصیرت است؛ پس از من انتظار دارد از چشمه‌های حکمت‌های آسمانی بنوشم و سرافراز آگاهی‌های متعالی باشم و هر گام زندگی‌ام را با بصیرتی شایسته پیروان او بردارم.

می‌دانم؛ همه این‌ها شوخی هستند. همه این‌ها از دست من بر می‌آیند. امّا نمی‌دانم چرا این حال و هوای بنی‌اسرائیلی این قدر به مذاق‌مان خوش می‌آید؟!

شاید حقّ‌مان است که ما هم مثل بنی‌اسرائیل، این همه سال در بیابان‌های دنیای مادّی سرگردان شده‌ایم و به سرزمین موعود، به مدینه فاضله مهدوی راه‌مان نمی‌دهند!

نمی‌دانم تا کی در این حال و هوا می‌مانیم؛ اما می‌دانم تا خودمان نخواهیم و ندانیم که چه باید بخواهیم، تا دنیا دنیاست، بشر روی آرامش را نخواهد دید.

/ 3 نظر / 15 بازدید
شمس الثامن

وقتی خدا را دیدم که مشکل من را حل میکرد به توانایی او ایمان می آوردم و وقتی حل نمیکرد میفهمیدم او به توانایی من ایمان دارد !! خیلی متن زیبا و تکان دهنده ای بود انشاالله خداوند راه نشانمان دهد و سرکلاف را پیدا کنیم به وبلاگ شمس الثامن دعوت هستید خوشحال میشم سر بزنید التماس دعا

علی

کـم کم دلـم از این و از آن سیر می‏شود با چشـم مهربان تـو تسخیر می‏شود این خواب‏ها که همسفر هر شب من است یک روز مو به مو همه تعبیر می‏شود فرصت گذشت وقت زیادی نمانده است تعجیل کن عزیز دلم دیر می‏شود سلام دوست خوبم آپم خوشحال میشم بیایین موفق باشید[گل][لبخند][بدرود]

رضا روشنی

سلام سنگ صبور حرفای وبلاگی من ... تصدق نگاهتان ... دلتنگتان بودم شدید... در این روزها که به بهانه برف همه یاد ادم سازی افتاده اند شما در چه فکرید...گواهی می دهم که مطلبتان طولانی است و هیچ کدام ما حوصله خواندنمان نمیگیرد ... جز دیدن عکس زیبایی که گذاشتید ... برادر خلاصه کنید یا چکیده کنید .... مهم نیست که مطلب زیاد یا کم باشد مهم اینست که ما چیز ندانها و جاهلها چیز یاد بگیریم در این وبها ... منتظر نگاه دل انگیز شما به پست جدیدم با موضوع .... بیاید متوجه میشید..