کتابی از حکمتها

این یکی هم غریب است. مثل همان کتاب دیگری که قرار است مسیر زندگی مان را بهمان نشان دهد و راهنمایمان باشد. این یکی هم توی کتابخانه ها خاک می خورد و مدل های مختلفش با جلدهای چرم و آذین بندی شده و طراحی های آنچنانی، فروخته می شود.

نهج البلاغه را می گویم. کتابی که در آسمانی بودن حرف هایش شکی نیست چرا که گوینده اش به منبعی جز الله وصل نبوده است که گرد آورنده این کتاب عظیم نیز جز این نمی گوید.
سید رضی در سال 400 هجری کسی بود که اقدام به گرد آوری حکمتها، خطبه ها، موعظه ها و... مرتبط با امیرمومنان علی علیه السلام کرده است. سید رضی در مقدمه نهج البلاغه می گوید: در آغاز جوانی و طراوت زندگی دست به تألیف کتابی در خصایص و ویژگی های ائمه علیهم السلام زدم که مشتمل بر خبرهای جالب و سخنان برجسته آنان بود.
 انگیزه این عمل را در آغاز آن کتاب یادآور شدم و آنرا آغاز سخن قرار داده ام.

پس از گرد آوردن خصایص امیرمومنان علی (ع) مشکلات و حوادث روزگار مرا از اتمام بقیه کتاب باز داشت.

من آن کتاب را به فصل های مختلفی تقسیم نموده بودم و در پایان آن فصلی که متضمن سخنان جالب امام (ع) و سخنان کوتاه در مباحث، حکم، امثال و آداب «نه خطبه های طولانی و نه نامه های گسترده» آورده شد.

برخی از دوستان آن را جالب و شگفت انگیز از جنبه های گوناگون دانستند و از من خواستند کتابی تألیف کنم که سخنان برگزیده امیرمومنان (ع) در جمیع فنون و بخش های مختلف از خطبه ها، نامه ها، مواعظ، و ادب در آن گرد آید؛ زیرا می دانستند این کتاب متضمن شگفتی های بلاغت و نمونه های ارزنده فصاحت و جواهر ارزنده عرب و نکات درخشان از سخنان دینی و دنیوی خواهد بود که در هیچ کتابی جمع آوری نشده است و در هیچ نوشته ای تمام جوانب آن گردآوری نگردیده است زیرا امیرمومنان منشأ فصاحت و منبع بلاغت و پدید آورنده آن است.
سید رضی سخنان امام (ع) را در سه مدار دسته بندی کرده است: خطبه ها و اوامر، نامه ها و رسائل، کلمات حکمت آمیز و مواعظ.

اما از مهمترین ویژگی های این کتاب این است که هر جای آن را باز کنی با سرچشمه ای مواجه می شوی که دریچه ای جدید از دنیا و حتی عقبی را به رویت باز می کند.
نهج البلاغه را عالمان و مترجمان بسیاری به زبان فارسی ترجمه و خواندن آن را برای علاقمندان ساده کرده اند.

پیشنهاد می کنم همین حالا نهج البلاغه کتابخانه تان را باز کنید و برای چند دقیقه کوتاه هم که شده چند خطبه یا جمله اش را بخوانید آن وقت خواهید دید زمین گذاشتن این کتاب چقدر سخت است و حرفهایش چقدر تازه و ناب اند.

به قلم : مریم محبی 


/ 0 نظر / 61 بازدید