معرفی کتاب : نه آبی نه خاکی

به یابنده: ای که این دفتر چه را پیدا می کنی، اگر مَردی، آن را به یکی از نشانی های زیر برسان، اگر هم مرد نیستی که یک فکری به حال نامردی خودت بکن.

 کتاب با این جمله شروع می شود. این کتاب، دفترچه یکی از شهدای جنگ تحمیلی «سعید مرادی» در لشکر 17 علی‌بن‌ابی‌طالب‌(ع) است  که مسؤل یکی از گروه‌های تفحص شهدا در میدان رزم یافته است. 

او در این کتاب از هم‌رزمانش، دوستی ‌هایش، صمیمیت و خلوص رزمندگان، شوخی‌ها و خنده‌ هایشان، مناجاتها و راز و نیازهای خالصانه در تاریکی‌های شب، زیارت امامان معصوم (ع) در خواب و... می‌گوید. همچنین او از نبرد تن ‌به ‌تن با دشمن، مشاهده ی صحنه شهادت رزمندگان و آموزش‌هایشان در آب و خاک نیز گفته است.

شهید مرادی در دفترچه ‌اش، آدرسهایی را نوشته و وصیت کرده دفترچه را به یکی از این آدرس ها بفرستند.

حال این دفترچه را «علی مؤذنی» به صورت کتاب درآورده و در اختیار علاقه مندان قرار داده است. این دفترچه خاطرات 6 سال حضور شهید مرادی در جبهه است که به قلم خود او نگاشته شده است.

«نه آبی نه خاکی» کتابی است که هم خنده ی آدم را در می آورد و هم اشکش را...

بخشی از کتاب را در ادامه می خوانیم:

حالا که به موانع آبی عادت کرده ایم، می توانم ادّعا کنم که زندگی در آب زندگی نرمی است و من تعجّب می کنم که چرا با آنکه دو سوم بدن ما آب است و یک سومش خشکی، ما در خشکی زندگی می کنیم؟! زمین هم همین طور است. دو سوم آب و یک سوم خشکی. از این تشابه چه چیزی را می توان دریافت؟ من فکر می کنم اگر ما آبزی بودیم، زندگی همیشه تمیز می بود؛ چرا که آدمها با هر گناهی که می کردند، وزنشان سنگین تر می شد و همین باعش می شد در آب فرو بروند و در عوض آن که نیکی می کرد، وزنش سبک تر می شد و هر چه بیشتر به سطح آب می آمد. نیکان بر سطح آب می زیستند و بدان در عمق و خوب و بد جدا بودند.

یک اعتراف: آب میل به فرو کشیدن من به عمق دارد. یعنی وزن گناهان من اینقدر سنگین است؟

و یک نکته: هر چه شهید در آب دیده ایم، بر سطح بوده؛ طوری که انگار بر کف دستهای آب بالا آمده است یا به تعبیری دیگر آب شهید را به آسمان تعارف کرده است و چه بسا هدیه داده است!

کتاب «نه آبی نه خاکی» با قلم علی مؤذّنی برای بار نهم توسط انتشارات سوره ی مهر در سال 1390 منتشر شد.

/ 0 نظر / 22 بازدید