بر مدار عشق؛ حرّ...

شب عاشورا بود، در یکی خیمه های سیاه و تاریک دشمن به خوابی عمیق رفته بود.  اواسط شب بود، فکر جنگ فردا تمام عمق خوابش را پر کرده بود؛ پدرش را در خواب دید.
- این روزها کجا هستی؟
پسر جواب داد: به مقابله با حسین رفته ام تا مانع از حرکت او شوم و او را نگه دارم تا نیروی ابن زیاد برسد.

پدرش اخم هایش را در هم کشید و بر او نهیب زد: وای برتو! تو با فرزند پیامبر خدا چه کار داری؟ مگر می خواهی در قیامت، پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله وسلم) و امیرالمؤمنین (علیه السلام) و فاطمه زهرا (سلام الله علیها) دشمن تو باشند؟ و از شفاعت آنان محروم بمانی؟(1)
سراسیمه از خواب پرید ...
 در تمام طول مسیر می گفت:"پروردگارا! من به سوی تو باز می‎گردم، پس توبه‎ام را پذیرا باش. من دل اولیا و فرزندان پیامبرت را به وحشت انداخته‎ام."(2)
اجازه ورود به خدمت امام حسین(علیه السلام) خواست. خود را بر زمین انداخت و صورت خود را بر خاک سایید.

امام حسین(ع) فرمودند:"کیستی؟"
حر بن یزید بن ریاحی گفت:" ای زاده رسول خدا، من همانم که  راه را بر تو بستم و نگذاشتم به کوفه بازگردی...ای اباعبدالله! من بازگشته‎ام و تائب هستم، آیا برای من راهی به سوی توبه هست؟"
امام حسین(ع) در پاسخ حر فرمودند: "آری، خداوند به تو روی خواهد کرد."(3)


پس از حبیب بن مظاهر، حرّ اولین کسی بود که از امام(ع) برای ورود به میدان جنگ اجازه گرفت و به بهشتی که به او مژده اش را داده بودند، رسید. پس از شهادتش، امام حسین(ع) بر بای سر پیکرش حاضر شدند و سرش را بستند و فرمودند:

" تو، حرّ -آزاده- هستی، همچنان که مادرت تو را حرّ نامید. آزاده ای در دنیا و نیکبختی در آخرت."(4)

پی نوشت | 
1. بر مدارعشق، شرح حال یاران امام حسین(ع). مرکز تحقیقات و پژوهش مؤسسه فرهنگی موعود عصر(عج). نشر موعود عصر(عج). چاپ دوم، زمستان 83. صص 53و 54.
2. اللهوف، ص45/ امالی الصدوق، مجلس30، ص141
3. همان
4. بر مدارعشق، شرح حال یاران امام حسین(ع). همان.

 

/ 0 نظر / 5 بازدید