قالب وبلاگ

    ادعای شیعه بودن داشتن و دم از علی زدن کار ساده ای است اما قسمت مشکل تر اما کارساز و موفقیت آور شبیه شدن به علی و پیروی از امیر بی مثال مومنان است.

   بهتر است که در این شبها در کنار گریستن به محاسن خضاب شده به خون سر علی به غربت او و نهج البلاغه امیر کلام در میان شیعیان او نیز کمی بگرییم؛علی نمی میرد او حی است و ناظر اعمال ما ولی این روح انسانی است که در خیلی از ما ها مرده و یا در شرف مرگ است.

   ای شیعیان و ای داغداران یکتا جوانمرد عدالت گستر عالم، بیایید این شبها کمی به حرف های دل علی و غم های او که ما برای او ایجاد کرده ایم گوش کنیم ،باشد که آن قدم حیاتی را در این شبها بر داریم که آن رسیدن به رضایت خدای تعالی در سایه رضایت علی است.


غیرت در کلام علی علیه السلام

امیر المومنین علیه السلام شجاعت مرد را در غیرت او می بینند و می فرمایند: ثَمَرَةُ الشَّجاعَةِ الغیرَةُ1 ؛ غیرت میوه شجاعت است ،و نیز اندازه این غیرت را به اندازه ننگ داشتن او از زشتیها و پستیها بیان می فرمایند2 و ایشان عنصر پاکدامنی را مرتبط با عنصر و صفت غیرت می دانند آنجا که در کلام مولا در نهج البلاغه آمده است:

عِفَّتُهُ (الرَّجُل) عَلى قدرِ غَیرَتِهِ3؛

پاکدامنى مرد به اندازه غیرت اوست.

البته در کنار این مطلب امیر مومنان به افراط در این صفت نیز هشدار می دهند که آن باز مشکلات و مفاسد دیگری را به بار می آورد و در کلامی از ایشان در نامه سی و یکم نهج البلاغه آمده است:... إِیّاکَ وَالتَّغایُرَ فى غَیرِ مَوضِعِ غَیرَةٍ فَإِنَّ ذلِکَ یَدعُو الصَّحیحَةَ إِلَى السُّقمِ وَالبَریئَةَ إِلَى الرَیبِ... ؛

از غیرت نابجا بپرهیز زیرا این کار، زن درستکار را به انحراف و زن پاکدامن را به تردید مى کشاند.

 ریشه جوانمردی

بسیاری از افراد مروت و مردانگی را در بسیاری از چیز های مختلف می دانند و بیان می کنند اما امیر جوانمردان ریشه جوانمردی را در صفت زیبای حیا می دانند که : اَصلُ المُروءَةِ الحَیاءُ وَ ثَمَرَتُهَا العِفَّةُ4؛

ریشه مردانگى حیا و میوه اش پاکدامنى است و نیز در بیان دیگری می فرمایند: اَلحَیاءُ مِنَ اللّه  یَمحو کَثیرا مِنَ الخَطایا5؛ حیا از خدا بسیارى از گناهان را پاک مى کند. 

بی موالاتی در حفظ ناموس

اما همه این مطلب را برای شنیدن این کلام حضرت امیر و رسیدن به این جمله ایشان آوردیم که تلنگری غم انگیز به نشانه های دوری ما از فرهنگ شیعه و فرهنگ امیر المومنین و اسلام اصیل است که البته بی موالاتی ما در حفظ ناموس و در بسیاری از موارد ظهور بی غیرتی در میان شیعیان امیرالمومنین است که آقا با عتاب و خطاب می فرمایند:

أَلَم یَبلُغنى عَن نِسائِکُم أَنَّهُنَّ یُزاحِمنَ العُلوجَ فِى السواقِ أَلا تَغارونَ؟ مَن لَم یَغِر فَلا خَیرَ فیهِ؛

به من خبر رسیده که زنانتان در بازار تنه  شان به تنه مردان بى ایمان و لاابالى مى خورد آیا غیرت ندارید؟! کسى که غیرت ندارد خیرى در او نیست. 

باشد که در این شبها به فکر برنامه ریزی و پیمان بستن با مولایمان علی علیه السلام و خدای او در جهت اصلاح خود و خانواده مان به سوی فرهنگ ناب شیعی و زینت شدن برای نام شیعه و نام بلند آوازه علی ابن ابیطاب علیه الصلاه و السلام باشیم. 

پینوشت:

1-غررالحکم، ج3، ص328، ح4620

2-عَلى قَدرِ الحَمِیَّةِ تَکونُ الغَیرَةُ؛ غیرت به اندازه تعصّب و ننگ داشتن بستگى دارد.

غررالحکم، ج4، ص311، ح6175

3-نهج البلاغه، حکمت 47

4-غررالحکم، ج2، ص418، ح3101

5-غررالحکم، ج1، ص399، ح1548

6-کنزالعمال، ج3، ص780، ح8735

[ ۱۸ امرداد ۱۳٩۱ ] [ ٦:٠٠ ‎ب.ظ ] [ کانون اقامه نماز طه ] [ گواه () ]
نقل خبر و مطلب از وبلاگ،‌ با درج نام وبلاگ کانون اقامه نماز "طه" بلامانع است
لینک دوستان
امکانات وب

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

ایجاد خبرنامه ایمیلی