قالب وبلاگ

 در نماز راز و رمز و اهدافی چند نهفته است و بدون آنکه نماز در قالب و زمان خاص انجام شود، آن اهداف تامین نمی شود.

عکس از: ثنا احمدیانی


 الف) یاد و ذکر خدا:زیرا انسان موجودی فراموشکار است. بنابراین هر چند ساعت یک بار، با خواندن نماز، خدای سبحان را یاد کرده و متذکر وجود لایتناهی او میشود.

        ب) وقتی اهداف متذکر خدا بود و خدا را مراقب خویش دید، قهرا از انجام گناه و منکرات شرم و حیا می کند. بنابراین یکی از اهداف نماز ، جلوگیری از فحشا و  منکرات است: (( اِنَ الصَلا‍ة تَنهی عن الفحشاءِ وَ المُنکَر)) .

        ج) عبودیت، خشوع و خضوع: به پیشگاه مقام ربوبیت به طور مودب ایستادن، رکوع کردن، جبین بر خاک ساییدن، سجده و نشستن دو زانو و ... همه نشانه های خضوع است. و این حقی است از سوی خداوند سبحان که هر انسانی موظف به ادای آن است. توجه داشته باشید که همین خضوع و خشوع، به تدریج در روح و جان ما اثر گذاشته و انسان را در برابر سایر افراد متواضع می کند.

         امام علی (ع) در نهج البلاغه می فرمایند: (( خدای سبحان نماز را مقرر داشت با پیشانی از روی تواضع به خاک مالیده شود.)) و حضرت فاطمه (س) نیز می فرماید: ((جَعَلَ الله الصلاة تَنزیها لکم مِن الکِبر))  خداوند نماز را مقرر داشت تا دامن انسان را از کبر پاک گرداند.

       د) تشکیل جماعت ها: ویل دورانت می نویسد: (( بر هیچ انسان منصفی پوشیده نیست که شرکت مسلمانان در نمازهای جماعت روزانه، چه اثر خوبی در وحدت و تشکل آنها دارد.)) با کمی دقت می توان دریافت که در سایه ی همین جماعت ها و جمعه ها است که انسجام و اتحادی در اقشار مختلف ایجاد می شود و در سایه ی آن برکات و ارزش هایی وجود دارد. از کارهای عمرانی یک منطقه گرفته تا راه حل سایر مشکلات افراد و جامعه.

     ه) شادابی روح انسان: نماز در ساخت روح انسان، همان نقشی را ایفا میکند که نرمش و ورزش در ساخت جسم انسان. اگر کسی ورزش را برای مدت طولانی ترک کند، کم کم بدنش دچار یک نوع سستی و کسالت می شود و چه بسا سلامت خود را از دست بدهد. بنابراین انسان باید روزانه یا حداقل هفته ای چند ساعت به راهپیمایی و ورزش بپردازد تا به تدریج جسم را سالم و شاداب سازد. روح انسان نیز چنین نیازی دارد، باید هر روز این نیایش مذهبی اسلامی تکرار شود تا به تدریج سلامت و شادابی روح انسان در سایه ی یادحق ایجاد گردد.

[ ٩ خرداد ۱۳٩٠ ] [ ٩:٢٩ ‎ب.ظ ] [ کانون اقامه نماز طه ] [ گواه () ]
نقل خبر و مطلب از وبلاگ،‌ با درج نام وبلاگ کانون اقامه نماز "طه" بلامانع است
لینک دوستان
امکانات وب

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

ایجاد خبرنامه ایمیلی