قالب وبلاگ

شب عاشورا بود، در یکی خیمه های سیاه و تاریک دشمن به خوابی عمیق رفته بود.  اواسط شب بود، فکر جنگ فردا تمام عمق خوابش را پر کرده بود؛ پدرش را در خواب دید.
- این روزها کجا هستی؟
پسر جواب داد: به مقابله با حسین رفته ام تا مانع از حرکت او شوم و او را نگه دارم تا نیروی ابن زیاد برسد.

پدرش اخم هایش را در هم کشید و بر او نهیب زد: وای برتو! تو با فرزند پیامبر خدا چه کار داری؟ مگر می خواهی در قیامت، پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله وسلم) و امیرالمؤمنین (علیه السلام) و فاطمه زهرا (سلام الله علیها) دشمن تو باشند؟ و از شفاعت آنان محروم بمانی؟(1)
سراسیمه از خواب پرید ...
 در تمام طول مسیر می گفت:"پروردگارا! من به سوی تو باز می‎گردم، پس توبه‎ام را پذیرا باش. من دل اولیا و فرزندان پیامبرت را به وحشت انداخته‎ام."(2)
اجازه ورود به خدمت امام حسین(علیه السلام) خواست. خود را بر زمین انداخت و صورت خود را بر خاک سایید.

امام حسین(ع) فرمودند:"کیستی؟"
حر بن یزید بن ریاحی گفت:" ای زاده رسول خدا، من همانم که  راه را بر تو بستم و نگذاشتم به کوفه بازگردی...ای اباعبدالله! من بازگشته‎ام و تائب هستم، آیا برای من راهی به سوی توبه هست؟"
امام حسین(ع) در پاسخ حر فرمودند: "آری، خداوند به تو روی خواهد کرد."(3)


پس از حبیب بن مظاهر، حرّ اولین کسی بود که از امام(ع) برای ورود به میدان جنگ اجازه گرفت و به بهشتی که به او مژده اش را داده بودند، رسید. پس از شهادتش، امام حسین(ع) بر بای سر پیکرش حاضر شدند و سرش را بستند و فرمودند:

" تو، حرّ -آزاده- هستی، همچنان که مادرت تو را حرّ نامید. آزاده ای در دنیا و نیکبختی در آخرت."(4)

پی نوشت | 
1. بر مدارعشق، شرح حال یاران امام حسین(ع). مرکز تحقیقات و پژوهش مؤسسه فرهنگی موعود عصر(عج). نشر موعود عصر(عج). چاپ دوم، زمستان 83. صص 53و 54.
2. اللهوف، ص45/ امالی الصدوق، مجلس30، ص141
3. همان
4. بر مدارعشق، شرح حال یاران امام حسین(ع). همان.

 

[ ۱٧ آبان ۱۳٩٢ ] [ ۳:٥٥ ‎ب.ظ ] [ کانون اقامه نماز طه ] [ گواه () ]
نقل خبر و مطلب از وبلاگ،‌ با درج نام وبلاگ کانون اقامه نماز "طه" بلامانع است
لینک دوستان
امکانات وب

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

ایجاد خبرنامه ایمیلی