قالب وبلاگ
نمی دانم چقدر اهل کوهنوردی هستید؛ امّا اگر تا به حال از کوهی صعود کرده باشید می دانید که بالا رفتن و به قله رسیدن، تازه نصف راه است و چیزی سخت تر از بالا رفتن هم وجود دارد: «پائین آمدن» که با خطر سقوط همراه است. در برخی از کوه ها، گاهی اوقات، آنقدر شیب دامنه تند است که کنترل و هماهنگ کردن پا و دستمان را از دست می دهیم و تا لبه ی کوه بطور کاملاً ترمز بریده می دویم؛ همین جا بایستید و تصور کنید در لبه ی کوه و در حال سقوط هستید: اگر حق انتخاب داشته باشید، به شاخه ی تنومند یک درخت آویزان می شوید یا به گیاهان خودروی کنار کوهپایه چنگ می زنید؟!

طبیعی است – حتی اگر اهل کوهنوردی نباشید- چیزی که ریشه ی مختصری در خاک دارد را برای چنگ زدن و نجات پیدا کردن از خطر سقوط انتخاب نمی کنید. این یک «انتخاب عاقلانه» است.

چنگ زدن و به اصطلاح دینی «تمسُّک جستن»، از انتخابهای عاقلانه ی دین اسلام محسوب می شود. جایی که شما باید، برای نجات پیدا کردن از خطر گمراهی، به یکی از گزینه های پیش رویتان چنگ بزنید: وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمیعاً وَ لا تَفَرَّقُوا... (1)
(همگی به ریسمان الهی چنگ زنید و پراکنده نشوید...)

رسول خدا (ص) فرمودند: «هر کس دوست دارد به کشتى نجات سوار شود و به ریسمان محکم چنگ بزند و به ریسمان خدا پناه برد، على را دوست داشته باشد و هدایت کنندگان از فرزندان او را پیشواى خود قرار دهد.» (2)

همچنین فرمودند: «ولایت علىّ بن ابى طالب (ع) حصار من است پس هر کس داخل در حصار من شود از عذاب من ایمن خواهد بود.» (3)

امام صادق (ع) نیز فرمودند: «ما همان «حبل اللّه» هستیم که در این آیه آمده: «و اعتصموا بحبل اللّه جمیعا» پس کسى که به ولایت علىّ بن ابى طالب (ع) چنگ زده، به نیکویى چنگ زده است. هر کس به آن چنگ زند مؤمن است و هر کس آن را رها کند از ایمان بیرون رفته است.» (4)

آری! مولای ما، علی (ع)، امیر بی نظیری است که اگر عالمی به او بیاویزند، با ریشه های عمیق ایمان و فضائلش، همه را از خطر سقوط می رهاند:
وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمیعاً...

پی نوشت:
1. آل عمران: 103
2. حسکانی، سیماى امام على علیه السلام در قرآن/ ترجمه شواهد التنزیل ؛ ص71؛ با استفاده از نرم افزار جامع الاحادیث نور 3/5
3.  همان، ص 73؛ با استفاده از همان.
4. همان، ص 72؛ با استفاده از همان.
 
[ ٩ شهریور ۱۳٩٢ ] [ ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ ] [ کانون اقامه نماز طه ] [ گواه () ]
نقل خبر و مطلب از وبلاگ،‌ با درج نام وبلاگ کانون اقامه نماز "طه" بلامانع است
لینک دوستان
امکانات وب

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

ایجاد خبرنامه ایمیلی