قالب وبلاگ

برای اینکه شخصی خاص شود باید کارهای خاص انجام دهد، نماز که همه می خوانند، عام است؛ روزه که همه می گیرند و عام است؛ نماز شب هم اکثرا می خوانند و عام است، کارهای خیر هم خیلی ها انجام می دهند و عام است ؛ با این عام ها نمی شود خاص شد.
پس باید چکار کرد ؟ کار خاص چیست ؟
چگونه خاص شویم ؟

یکی از کارهای خاص این است که انسان مقابل هوای نفس بایستیم ؛ دقت کنیم .

خداوند در قرآن هم می فرماید : 
« اقرَءَیتَ مِن اتَخَذَ الهَهُ وَ هَوائَه وَ أَضَّلَهُ اللهَ عَلی علم وَ خَتَم عَلی سَمعِهِ وَ قَلبِه وَ جَعَلَ عَلی بَصَرِه غِشوَه فَمَن یَهدیه مِن بَعد الله اَفَلا تَذَکَروُن » آیه 23 سوره مبارکه جاثیه

آیا نمی نگری آن را که هوای نفسش را خدای خویش قرار می دهد ، همه چیزش تمام می شود؟! حالا هر چقدر هم نماز بخواند روزه بگیرد کارهای دیگر انجام بدهد ولی {وقتی} هوای نفسش خدا نباشد خاص نمی شود .

چرا من خاص نمی شوم ؟
خدایا من که نماز می خوانم ، روزه می گیرم چرا خاص نمی شوم ؟
اینها که انجام می دهیم تکلیف است؛ به همین خاطر خاص نمی شویم ! شاید این سوال برایمان پیش بیاید چرا اخلاق من اینگونه است ؟ چرا درست نمی شوم ؟ چرا ؟ 
چون مقابل هوای نفس قرار نگرفتم! چرا به درجه خاص نمی رسم؟چرا به درجه متقین نمی رسم ؟

یکی از نشانه های متقین این است : 
« وَ إِن تَتَّقوا اللهَ ان یَجعَلَ لَکُم فرقانا »
کسی که تقوا داشته باشد خیلی راحت حق را از باطل تشخیص می دهد، هیچگاه در دو راهی نمی ماند .

دیدید ما در دو راهی می مانیم و نمی دانیم کدام کار و عمل دست است ؟ علتش این است که ما تقوا نداریم اگر داشتیم در دو راهی ها نمی ماندیم .
پس معلوم می شود ما عام هستیم و درجه خاصی به ما نداده اند ، چرا ؟ چون عمل خاصی انجام نداده ام ، این عمل خاص براحتی برای هر کسی میسر نمی شود ، باید تمرین داشته باشیم و با تمرین های مختلف به آن درجه برسیم.
شیطان گناه را می گذارد جلوی انسان و زیبا جلوه می دهد و می گوید این گناه ، بفرما ! یا انجام می دهیم یا نمی دهیم ؛ اگر انجام دادیم بدانیم وضعمان فرق می کند اگر انجام ندادیم ، کم کم ما هم خاص می شویم ، توی آسمانها معروف می شویم .

می گویند : 
خوشا به حال آنهایی که در زمین گمنام و غریبند و در آسمان معروف و مشهورند .
یعنی تمام فرشته ها او را می شناسند می گویند : 
این همان بنده ای است که از این دنیا می رود همه فرشته ها خوشحالند می گویند : فلان بنده دارد می آید و وقتی می آید دورش را می گیرند به او خوش آمد می گویند ، تبریک می گویند او را احاطه می کنند ، چون در آسمان مشهور است و همه او را می شناسند .

اما کسی که در دنیا مشهور است و در آسمان غریب، وقتی که از دنیا می رود فرشته ها می گویند آقا ببینید کیه؟ جهنمی یا بهشتی؟ اگر جهنمی است بفرستید جهنم، پس خیلی باید مراقب {آزمایش های خداوند} باشیم؛ حتی اگر پیامبر باشیم، حضرت ابراهیم (علیه السلام) باشیم؛ « وَ إِذِبتَلی اِبراهیمَ رَبَه بِکَلِمات » مبتلا شد حضرت ابراهیم (علیه السلام) به آزمایشها؛ آن هم چه آزمایشهایی ! 

پس از خدا بخواهیم :
خدایا قدرت درک و تشخیص گناه و غیر گناه را به ما عطا بگردان.
خدایا تقوا را درون ما قوی و قویتر بگردان و ما را جزء انسانهای متقین بگردان.

 

چکیده ای از کلاس تفسیر استاد جناب آقای مویدی

عکس از : صفا پیرشیری

[ ٢۸ تیر ۱۳٩٢ ] [ ٢:٥۸ ‎ق.ظ ] [ کانون اقامه نماز طه ] [ گواه () ]
نقل خبر و مطلب از وبلاگ،‌ با درج نام وبلاگ کانون اقامه نماز "طه" بلامانع است
لینک دوستان
امکانات وب

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

ایجاد خبرنامه ایمیلی