قالب وبلاگ

 به بهانه میلاد حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)...

معرفی الگو و اسوه هایی برای «زندگی بهتر» از برنامه‌های تربیتی است که در شریعت اسلام مورد توجه قرار گرفته است.

قرآن کریم با بیان داستانهایی از زندگی پیامبران گذشته به معرفی سبک زندگی آنان به عنوان شیوه زندگی الهی پرداخته است. این شیوه بین مسلمانان تحت عنوان «سیره و سنت» پیامبر و ائمه معصومین(ع) ملاک تعیین روش زندگی قرار گرفته است. علاوه بر پیامبر خاتم(ص) و امامان معصوم(ع)، چهره‌های دیگری نیز در امت اسلام شناخته شده اند که به واسطه پیروی از سیره و سنت رهبران شریعت به عنوان الگوی مسلمین در زندگی فردی و اجتماعی مورد توجه قرار گرفته اند.
حضرت عبدالعظیم یکی از شخصیتهای ثانوی شیعه است که تجربه همنشینی با چهار امام معصوم را داشته است. او از محدثین و راویان حدیث است که مورد وثوق امام رضا(ع)، امام جواد(ع) و امام هادی(ع) بوده است. او که نسبش به امام حسن مجتبی(ع) می‌رسید، به «حسنی» شهرت یافت.
عبدالعظیم حسنی که ایرانیان او را شاه عبدالعظیم می‌نامند، دو ویژگی برجسته دارد؛ نخست نسبش که به واسطه چندین نسل به امام مجتبی(ع) می‌رسد و سپس علم و فضل او. پرسش این است که عبدالعظیم(ع) به واسطه کدامین ویژگی اش شهرت یافت و مورد وثوق ائمه(ع) قرار گرفت، آیا نسب او مایه شهرتش شد یا علمش؟ یا اینکه مولفه دیگری در زندگی او باید جست؟اگر تنها نسب او را واسطه فیض بدانیم، بی گمان راه به خطا برده ایم چرا که امامزادگانی بوده اند که به واسطه خروج از مسیر ولایت و محکم کردن کمربند دشمنان اهل بیت(ع) شهرتی سیاه یافتند و گاه چون «جعفرکذاب» صفاتی به آنها منسوب شد که اهداف سیاسی و اعتقادی شان را روشن ساخت بنابراین صرف منسوب بودن به خاندان پیامبر(ص) دلیل برتری یافتن عبدالعظیم نشد. اما بعد دوم شخصیت سید حسنی، وجهه علمی اوست. از آنجا که در آموزه‌های دینی ما توجه به علم آموزی بسیار دیده می‌شود، گمان می‌رود که شهرت عبدالعظیم(ع) به واسطه این ویژگی‌اش باشد. این حدس دور از صحت نیست اما نباید از خاطر برد که صرف دانستن فنون علمی نمی‌تواند دلیل رستگاری شخصی شود، علم بدون تعهد ممکن است شهرت آور باشد، اما سعادت آور نیست. بنابراین باید برای یافتن راز ماندگاری نام و راه سید حسنی به دنبال ویژگی دیگری بود. یکی از ویژگی‌های مهم عبدالعظیم این است که مورد اعتماد ائمه (ع) در بیان صحیح و بدون کم و کاست مطالب مربوط به دین است. به همین دلیل است که امام هادی او را دوست خود می‌دانستند. 
در تاریخ زندگی او هجرت به ایران به چشم می‌خورد که بررسی شرایط روزگار حیاتش این نکته را روشن می‌سازد که سید حسنی تنها به دلیل شرایط سیاسی و اجتماعی و برای تبلیغ شریعت محمدی عازم ری شده و زندگی پنهانی و سختی را برای ارتباط با شیعیان در پیش می‌گیرد. شاید بتوان بزرگترین دلیل جاودانه شدن مرام عبدالعظیم را هجرت برای بقای دین و پرهیز از زندگی بی تفاوت نسبت به سرنوشت جامعه درکنار سایر ویژگی‌های شخصیتی او دانست. چراکه او برای نپذیرفتن «ذلت تایید حکومت فاسقان» راه آوارگی را در پیش گرفت و برای بقای شریعت محمدی زندگی در سرداب را بر زیستن در کاخ شاهانه ترجیح داد تا مصداق «ان الذین آمنوا و هاجروا و جاهدوا بأموالهم و أنفسهم فی سبیل ا... و الذین آووا و نصروا اولئک بعضهم أولیاء بعض»(انفال، آیه 72) قرارگیرد. 

[ ٢٧ بهمن ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:٤٢ ‎ق.ظ ] [ کانون اقامه نماز طه ] [ گواه () ]
نقل خبر و مطلب از وبلاگ،‌ با درج نام وبلاگ کانون اقامه نماز "طه" بلامانع است
لینک دوستان
امکانات وب

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

ایجاد خبرنامه ایمیلی