قالب وبلاگ

حجاب فطری است، پس...

عده ای می گویند اگر حجاب فطری است، چرا همیشه عده ای از احکام آن شانه خالی می کنند؟

در پاسخ باید گفت: این مسئله به حجاب اختصاص ندارد؛ همیشه عده ای در برابر فطرت خود این طور عمل کرده اند. علاوه بر این بسترهای اجتماعی نیز در روی آوردن و عمل نکردن انسان ها به احکام الهی نقش دارند. اگر برای یک مسئله فطری بستر سازی مثبت  نشود، و تنفر عمومی نسبت به آن ایجاد شود، افراد بسیاری ار فطرت اولیه خود دور می شوند. امروزه مشاهده می کنیم که گاهی امور بدیهی با تبلیغات و بسترهای اجتماعی مورد تشکیک قرار می گیرند.

هم رنگ جماعت شو...

برخی در توجیه بدحجابی خود می گویند: مجبوری هم رنگ جماعت شوی... وال‍ّا مردم می گویند...

انسان موظف است با تکیه بر علم و عقل، دیده ها را بسنجد و این از امتیازهای ویژه انسانی است. حضرت علی (ع) می فرمایند:

لا تَسْتَوْحِشُوا فِی طَرِیقِ الْهُدَى لِقِلَّةِ أَهْلِهِ فَإِنَّ النَّاسَ قَدِ اجْتَمَعُوا عَلَى مَائِدَةٍ شِبَعُهَا قَصِیرٌ وَ جُوعُهَا طَوِیلٌ

در راه راست از اینکه در اقلیت هستید، نهراسید؛ زیرا بیشتر مردم بر گرد سفره ای جمع شدند که سیری آن کوتاه و گرسنگی آن طولانی است. { نهج البلاغه، خطبه 201 }

انسان باید بر تکیه بر خرد و اندیشه و شخصیت خود زندگی کند و نباید به صرف پسند اکثریت، با پدیده ها همراه شود، زیرا در این گونه تقلید ها، شعور و اراده و انتخاب و قضاوت خوب و بد تعطیل می شود.

گمان و تصور...

چه بسیار دخترانی که به سبب شوق و دست یابی به نشانه های مقبول زیبایی و زنانگی به اختلالات روانی دچار می شوند. گمان و تصور چنین دخترانی آن است که زندگی و آینده ی  آنها به اندازه ی بینی یا خمیدگی آن بستگی دارد، تا آنجا که حتی یک میلی  متر کوتاهی مژه نیز می تواند به یک مسئله جدی و بحرانی در زندگی تبدیل شود.

استاد شهید مطهری می گوید: « با توجّه به اینکه روح بشر فوق العاده تحریک‏ پذیر است، اشتباه است که گمان کنیم تحریک پذیرى روح بشر محدود به حدّ خاصى است و از آن پس آرام مى‏‌گیرد. هیچ فردى از تصاحب زیبارویان و هیچ زنى از متوجّه کردن مردان و تصاحب قلب آنان و بالأخره هیچ دلى از هوس، سیر نمى‌‏شود. تقاضاى نامحدود خواه ناخواه انجام ناشدنى است و همیشه مقرون به نوعى احساس محرومیّت، دست نیافتن به آرزوها و به نوبه خود منجر به اختلالات روحى و بیماریهاى روانى مى‌‏گردد که امروزه در دنیاى غرب بسیار به چشم مى‏خورد. »

پوشیدگی عامل تحریک نیست...

اغلب زنان به اشتباه، مفهوم حجاب را فقط پوشش اندام می دانند و بی حجاب را کسی می شناسند که پوشیدگی اندامش کامل نیست. در حالی که چه با حجابانی که نظر بیگانه را بیشتر از کم حجابان به خود جلب می کنند. آنها از این نکته غافلند که حجاب  مجموعه ای از رفتارهاست که پوشش صحیح، نخستین مرحله آن است و نه همه آن. بنابراین هیچ طرز پوششی کامل شناخته نمی شود مگر مجموعه ی رفتارهای فرد انضباط یابد. شکی نیست که گاه پوشیدگی نیز مانند برهنگی تحریک آمیز است. لباسی که برجستگی اندام را نپوشاند و زیبایی آن را دو چندان کند، وسیله خودارایی است نه عامل پاکدامنی.

حجاب اسلامی فقط پارچه ای نیست که اندام را بپوشاند. وسیله ای است برای پاکیزه ماندن زن و جامعه ی او و مانعی برای جلوگیری از خطرهایی که از انسان به دیگری می رسد یا از دیگری به انسان. بنابراین اگر بانویی پوشش خود را وسیله تحریک یا سرپوشی برای رفتار زشت قرار دهد (در حال پوشیدگی، با رفتار و گفتارش زمینه تهییج و جلب توجه اشخاص را فراهم آورد) نباید وی را ‘با حجاب’ دانست.

بی حجای بی حیایی نیست...

گاه عده ای می گویند: عفاف غیر از حجاب است، چنین نیست که اگر زنی با حجاب نباشد، عفیف هم نباشد.

در پاسخ باید گفت: عفاف حالت درونی است و حجاب به ظاهر و شکل برمی گردد. و تفاوت آن دو، تفاوت ظاهر و باطن است و نیز می پذیریم که ممکن است افرادی عفیف و پاکدامن باشند اما حجاب را به گونه ای که مورد توصیه شرع است دارا نباشند، ولی به این امر نیز باید توجه کرد که این جدایی تا کجا می تواند ادامه یابد؟ از آن گذشته اگر زنان بدون حجاب، عفیف و پاک هستند، آیا مردان نیز چنین اند؟ و هوس بازی نمی کنند و از هرزگی دست بر می دارند؟ حجاب  زن و مرد تدبیری است برای سلامت جامعه ی انسانی و در قانون گذاری باید این کلیت منظور گردد. از سوی دیگر مگر می توان رابطه بین ظاهر و باطن را نادیده انگاشت؟ ظاهر هم نشانه باطن است؛ چرا که "رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون". متانت در سلوک و رفتار ظاهری و سنگینی در انتخاب لباس و پوشش از عفاف درونی خبر می دهد. و نیز ظاهر بر باطن افراد تاثیر می گذارد. مگر چنین نیست که نام افراد در شخصیت درونی آنها اثر می گذارد؟ همین گونه است پوشش و نوع لباس آدمی. مسئله تاثیر ظاهر بر باطن هم مورد تایید اسلام است و هم دانش روان شناسی بر آن تاکید دارد.

[ ٤ بهمن ۱۳٩۱ ] [ ۱٢:٠٦ ‎ق.ظ ] [ کانون اقامه نماز طه ] [ گواه () ]
نقل خبر و مطلب از وبلاگ،‌ با درج نام وبلاگ کانون اقامه نماز "طه" بلامانع است
لینک دوستان
امکانات وب

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

ایجاد خبرنامه ایمیلی