قالب وبلاگ

هر چند ائمه(علیهم السلام) جملگی یک نورند، ولی هر کدام درخشندگی و نور خاصّ خود را دارند. در رأس آنان، پدر امامان، ویژگی های منحصر به فردی دارد که هیچ دیّار البشری در زمین دارای آن نیست. ویژگی هایی که نشانگر این است که مولای ما علی(ع)، نگین حلقه ی آفرینش است. به این ویژگیهای منحصر به فرد، «اختصاصات» می گویند.

البتّه اختصاصات امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب(علیه السلام)، آنقدر زیاد است که در یک کتاب مفصّل نمی گنجد، به همین دلیل، دوازده مورد از آنها را انتخاب و ارائه می کنیم؛ باشد که شیعیان و محبّان آن حضرت، از داشتن مولای بی نظیری چون او، به خود ببالند و شکرگزار خداوند کریم باشند.
 
الف) دریافت ثواب اعمال تمام مؤمنین
ثواب زیارت امام علی(ع) در زمان حیات و مماتشان، بیش از سایر امامان است. چرا که ایشان به عنوان پدر و وصیّ اوّل، معلّم دیگر امامان محسوب می شوند؛ بدین ترتیب از ثواب اعمال دیگر امامان و شیعیان آنها، برخوردار می گردند.

امام صادق(ع) به کسی که زیارت امیرالمؤمنین (ع) نرفته بود، فرمودند: «بد کارى کردى. اگر از شیعیان ما نبودى به تو نگاه نمى‏ کردم چرا زیارت نکردى کسى را که خداوند با فرشتگانش، انبیاء و مؤمنین زیارتش مى ‏نمایند؟»

آن شخص عرض کرد: «فدایت شوم به این امر واقف نبودم.» سپس حضرت فرمودند:
«بدان که امیر المؤمنین علیه السّلام نزد حق تعالى از تمام ائمه(ع) افضل و برتر است و ثواب اعمال ایشان براى آن حضرت منظور مى ‏شود. در حالى که حضرات ائمّه(ع) به مقدار اعمال صادره از خودشان فضیلت و برترى عائدشان مى ‏شود.» (1)
 
ب) آگاهی به اخبار ادیان گذشته و حال
هر چند همه ی اهل بیت(ع)، دانا و عالم بودند؛ امّا این سخن از هیچ کسی جز حضرت علی(ع) شنیده نشد: «سلونی؛ از من بپرسید.» (2)


در روایات آمده است که حضرت علی(ع) فرمودند: «اگر کرسى [حکومت و قضاوت] برایم گذاشته شود تا بر آن بنشینم و براى خلایق حکم کنم. مى ‏توانم در بین اهل تورات طبق قانون تورات و در میان پیروان انجیل به کتاب انجیل و در بین طرفداران زبور به کتاب زبور و در بین پیروان فرقان به قرآن قضاوت و حکم کنم.

به خدا سوگند، می دانم که هر آیه ‏اى که در شب یا روز در بیابان یا کوه، در خشکى یا دریا نازل شده است، در چه روز و ساعت و در شأن چه کسى نازل شده است. هیچ مرد قریشى نیست مگر این که در کتاب خدا جایگاه او را که در نار یا نور است مشخّص شده [و من می دانم].» (3)
 
ج) ردّ الشمس
ردّ الشمس واقعه ی نادر و خارالعاده است که تنها برای حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) رخ داده است و به این معناست که خورشید از مسیر حرکت خود به عقب برگردد.

این واقعه دو بار برای حضرت علی(ع) پیش آمد. یکبار در زمان حیات پیامبر(صلی الله علیه و آله) و بار دیگر در زمان سفر حضرت به بابل پس از رحلت رسول اکرم(ص).
بار اوّل سر پیامبر (ص) در دامن على (ع) بود که وحى بر او نازل شد و على هنوز نماز عصر را نخوانده بود تا آفتاب غروب کرد. پیامبر (ص) عرض کرد: «خدایا على (ع) بر طاعت تو و رسولت بود، آفتاب را براى او برگردان (تا نماز عصرش را بخواند).» راوى مى‏ گوید: پس دیدم آفتاب طلوع کرد بعد از آنکه غروب کرده بود. (4)

بار دوم نیز حضرت و اصحابشان در مسیر بابل بودند و در راه گذشتن از فرات آفتاب غروب کرد. با دعای امیرالمؤمنین(ع)، خورشید با صدای مهیبی به جایگاه ظهر بازگشت و امام و یاران نمازشان را خواندند و آنگاه به جای خود برگشت. (5)
 
د) میلاد در کعبه
امام صادق(ع) از پدران بزرگوارش نقل مى ‏کنند که: «عبّاس بن عبد المطلب (عموی حضرت علی(ع)) و نوفل بن قعنب، روبه روى خانه کعبه‏ نشسته بودند، در این هنگام فاطمه بنت‏ اسد آمد و ایستاد و درد زایمان او را گرفت و دعا کرد.


آن دو، مى‏گویند: خانه خدا را دیدیم که از پشت شکافته شد و فاطمه وارد گردید. و از چشم ما ناپدید شد. در خانه نیز بسته شد. سپس شکاف دیوار به هم آمد و چسبید. رفتیم که در را باز کنیم تا زنها داخل خانه بروند، ولى نتوانستیم. فهمیدیم که این کار از جانب خداست. فاطمه سه روز در آنجا ماند و همه جا سخن از او بود. بعد از سه روز، باز هم همان جا شکافته شد و فاطمه بیرون آمد. و على(ع) روى دستهاى او بود. و گفت: در این سه روز از میوه ‏هاى بهشت تغذیه مى‏ کردم.» (6)
 
 
هـ) نامیده شدن به امیرالمؤمنین(ع)
زید بن جهم هلالى می گوید: شنیدم امام صادق (ع) می فرمود:

«زمانی امر ولایت على بن ابى طالب(ع) نازل شد و پیغمبر (ص) فرموده بود، با لقب «امیر المؤمنین» به على سلام کنید،
اى زید! از جمله تأکیداتى که خدا در آن روز بر آن دو نفر (ابو بکر و عمر) نمود، این بود که رسول خدا(ص) به آنها فرمود: «برخیزید و به عنوان «امیر المؤمنین» به على سلام کنید»، آن دو نفر گفتند: «اى رسول خدا این‏ امر از جانب خدا است یا از جانب رسولش؟»

رسول خدا(ص) به آنها فرمود: «از جانب خدا و رسولش»، پس خداى عز و جل این آیه نازل فرمود: «و سوگندها را پس از محکم کردنش که خدا را ضامن آن کرده ‏اید مشکنید؛ زیرا خدا می داند چه می کنید.» (7)

شخصی از امام صادق (ع) پرسید: آیا ما برای خطاب قرار دادن حضرت قائم (عجل الله تعالی فرجه)، باید ایشان را به نام امیرالمؤمنین بخوانیم؟ حضرت فرمودند: «نه، این نام، نامى است که خدا، امیرالمؤمنین على بن ابى طالب (ع) را به آن نامیده و کسى پیش از او، به این نام نامیده نشده و بعد از او کسى به این نام خود را نمى ‏نامد، مگر کافر»(8)
 
و) یکی خواندن دوستی خدا و امیرالمؤمنین(ع)
رسول خدا(ص) فرمودند:  «ولایت على‏ بن ابى طالب، ولایت خداست و دوستی اش دوستى‏ خدا و پیروی اش فریضه ی  خدا و اولیائش اولیاء خدا، و دشمنانش دشمنان خدا، نبرد با او نبرد با خدا و سازش با او سازش با خداى عزّ و جلّ است.» (9)

 
ز) روایات خاص در شأن حضرت علی(ع)
روایات نبوی خاصّ و منحصر به فردی مثل حدیث منزلت («تو نسبت به من همچون هارون نسبت به موسى هستى به جز اینکه بعد از من نبوّتی نیست.») و باب علم (من شهر علم و حکمتم و على در آن است‏.) تنها در شأن حضرت علی(ع) نازل شده است.
 
حـ) حضرت علی (ع) اولین فرد ایمان آورنده به پیامبر(ص)
همه ی راویان شیعه و اهل سنّت موافقند که نخستین مرد ایمان آورنده به رسول خدا(ص)، حضرت علی(ع) است.
 
ط) تنها کسی که جای حضرت رسول در بستر خوابید
ماجرای خوابیدن حضرت علی (ع) در رختخواب رسول خدا (ص) در شب هجرت ایشان به مدینه چیزی است که مورخان در آن شک و تردیدی ندارند. این در حالی بود که به راستی ممکن بود مشرکان، حضرت علی (ع) را در آن شب به قتل برسانند. تا جایی که در تاریخ آمده است، مشرکان به خاطر آنکه فکر می کردند پیامبر (ص) در بستر خوابیده است، حضرت علی (ع) را به شدت کتک زدند و حضرت از درد به خود می پیچید. (10)

ی) کسی که ارزش شمشیرش بیش از عبادت خلایق است
حضرت علی(ع) که با شجاعت خود در جنگ خندق، باعث پیروزی مسلمانان شد، مفتخر به دریافت این سخن از پیامبر اکرم(ص) گردید: «ضربه ی علی در روز خندق، برتر از عبادت ثقلین (جنّ و انس) است.» (11)

همچنین در جنگ احد، زمانی که حضرت علی(ع)، پیشاپیش پیامبر(ص)، حرکت می کردند و از جان رسول خدا(ص) دفاع می کردند، همه نوای جبرئیل امین(ع) را از آسمان شنیدند که می فرمود: «هیچ جوانمردی جز علی و هیچ شمشیری چون ذوالفقار نیست.» (12)
 
ک) کسی بر حضرت علی(ع) چیره نشد
شیخ مفید می گوید: «على (ع) با آن همه پیکارهائى که می کرد و با یلان از عرب و بزرگان ایشان روبرو می شد و آنان براى نابودى وى همه گونه حیله بکار می بردند و می کوشیدند، شاید بتوانند بر وى دست یابند. در عین حال ایشان از دشمن نگریخت و پشت به جنگ نداد و از جاى درنرفت و بیمى از کسى در دل قرار نداد، با آنکه دیگران هر گاه با دشمن روبرو می شدند، گاهى بر دشمن غالب و هنگامى مغلوب و زمانى حمله مى کردند و وقتى فرار می نمودند.  چون وضع على (ع) آنچنان بود که اشاره کردیم، باید بگوئیم عمل حضرت در این خصوص از جمله معجزات بزرگ و خرق عادتى بود که ویژه ی آن جناب است و دلیل بر امامت و پیشوائى او است و باید از وى پیروى کرد و او برگزیده از میان افراد است.» (13)
 
ل) خانه زادی و دامادی پیامبر (ص)
در تاریخ یعقوبی آمده است:
وقتی علی بن ابی طالب، فاطمه (س) دختر رسول خدا (ص) را به سوی مدینه آورد، هنوز با او ازدواج نکرده بود و دو ماه پس از هجرت، رسول خدا فاطمه (س) را به او تزویج کرد. (14)
مسلم است که حضرت فاطمه علیها السلام خواستگاران بسیاری داشت. ابوبکر و عمر نیز چون خواست خود را با پیامبر (ص) در میان نهادند، رسول خدا گفت که منتظر قضاء الهی است. (15) هنگامی که حضرت علی (ع) فاطمه را از پیامبر (ص) خواستگاری کرد، رسول خدا پذیرفت و چون عده ای لب به اعتراض گشودند، فرمود: «من فاطمه را به علی تزویج نکردم، بلکه خدا او را تزویج کرد.» (16)
 
من از مفصل این باب مجملی گفتم
تو خود ز مجمل من رو مفصلی برخوان...
 
پی نوشت:
1.       ابن قولویه، جعفر بن محمد، کامل الزیارات، ترجمه ذهنى تهرانى - تهران، انتشارات پیام حق‏، چاپ: اول، 1377، ص 110؛ با استفاده از نرم افزار جامع الاحادیث نور 3/5.
2.       جمله ی مشهور امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) که در چند جا آن را فرموده اند: سَلونی قبل ان تفقدونی. کلینى، محمد بن یعقوب، أصول الکافی، ترجمه کمره‏اى، قم، اسوه، چاپ: سوم، 1375 ش. ج‏1 ؛ ص603؛ با استفاده از همان نرم افزار.
3.       حسکانی، عبید الله بن عبد الله، شواهد التنزیل لقواعد التفضیل - ترجمه روحانى - قم، دارالهدی، چاپ: اول، 1380 ش. ص 145. با استفاده از همان نرم افزار.
4.       ابن طاووس، على بن موسى، الطرائف، ترجمه داود إلهامى - ایران ؛ قم، نوید اسلام‏، چاپ: دوم، 1374، ص228؛ با استفاده از همان نرم افزار.
5.       مفید، محمد بن محمد، الإرشاد للمفید، ترجمه ساعدى - تهران، اسلامیه، چاپ: اول، 1380، ص 335؛ با استفاده از همان نرم افزار.
6.       قطب الدین راوندى، سعید بن هبة الله، جلوه‏هاى اعجاز معصومین علیهم السلام، قم، دفتر انتشارات اسلامى‏، چاپ: دوم، 1378، ص145؛ با استفاده از همان نرم افزار.
7.       کلینى، محمد بن یعقوب، أصول الکافی، ترجمه مصطفوى - تهران، کتاب فروشى علمیه اسلامیه‏، چاپ: اول، 1369، ج‏2 ؛ ص52- 53؛ با استفاده از همان نرم افزار.
8.       تحفة الأولیاء (ترجمه أصول کافى)؛ ج‏2؛ ص409؛ با استفاده از نرم افزار جامع الاحادیث 3/5.
9.       ابن بابویه، محمد بن على، الأمالی (للصدوق) / ترجمه کمره‏اى - تهران، کتابچى‏، چاپ: ششم، 1376، ص 32؛ با استفاده از نرم افزار جامع الاحادیث نور.
10.   حسکانی، همان، ص 57؛ با استفاده از همان.
11.   ابن طاووس، على بن موسى، إقبال الأعمال (ط - القدیمة) - تهران، دار الکتب الإسلامیه‏، چاپ: دوم، 1409 ق.، ج‏1 ؛ ص467؛ با استفاده از همان.
12.   کلینى، محمد بن یعقوب، الروضة من الکافی / ترجمه رسولى محلاتى - انتشارات علمیه اسلامیه، تهران، چاپ: اول، 1364 ش. ج‏1 ؛ ص159؛ با استفاده از همان.
13.   مفید، همان،  ص 298.
14.   تاریخ یعقوبی، ابن واضع، ج 2، ص 41؛ به نقل از عینی نیا، مریم، بررسی فضایل حضرت علی (ع) و مساله امامت (حدیث غدیر خم)، فصل نامه ی ندای صادق، شماره ی 20؛ به نقل از سایت پایگاه حوزه ؛
15.   الطبقات الکبری، محمد بن سعد، ج 8، ص 11؛ به نقل از همان مقاله.
16.   تاریخ یعقوبی، ج 2، ص 41؛ به نقل از همان مقاله.

[ ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩۳ ] [ ٤:۱٤ ‎ب.ظ ] [ کانون اقامه نماز طه ] [ گواه () ]

این یکی هم غریب است. مثل همان کتاب دیگری که قرار است مسیر زندگی مان را بهمان نشان دهد و راهنمایمان باشد. این یکی هم توی کتابخانه ها خاک می خورد و مدل های مختلفش با جلدهای چرم و آذین بندی شده و طراحی های آنچنانی، فروخته می شود.

نهج البلاغه را می گویم. کتابی که در آسمانی بودن حرف هایش شکی نیست چرا که گوینده اش به منبعی جز الله وصل نبوده است که گرد آورنده این کتاب عظیم نیز جز این نمی گوید.
سید رضی در سال 400 هجری کسی بود که اقدام به گرد آوری حکمتها، خطبه ها، موعظه ها و... مرتبط با امیرمومنان علی علیه السلام کرده است. سید رضی در مقدمه نهج البلاغه می گوید: در آغاز جوانی و طراوت زندگی دست به تألیف کتابی در خصایص و ویژگی های ائمه علیهم السلام زدم که مشتمل بر خبرهای جالب و سخنان برجسته آنان بود.
 انگیزه این عمل را در آغاز آن کتاب یادآور شدم و آنرا آغاز سخن قرار داده ام.

پس از گرد آوردن خصایص امیرمومنان علی (ع) مشکلات و حوادث روزگار مرا از اتمام بقیه کتاب باز داشت.

من آن کتاب را به فصل های مختلفی تقسیم نموده بودم و در پایان آن فصلی که متضمن سخنان جالب امام (ع) و سخنان کوتاه در مباحث، حکم، امثال و آداب «نه خطبه های طولانی و نه نامه های گسترده» آورده شد.

برخی از دوستان آن را جالب و شگفت انگیز از جنبه های گوناگون دانستند و از من خواستند کتابی تألیف کنم که سخنان برگزیده امیرمومنان (ع) در جمیع فنون و بخش های مختلف از خطبه ها، نامه ها، مواعظ، و ادب در آن گرد آید؛ زیرا می دانستند این کتاب متضمن شگفتی های بلاغت و نمونه های ارزنده فصاحت و جواهر ارزنده عرب و نکات درخشان از سخنان دینی و دنیوی خواهد بود که در هیچ کتابی جمع آوری نشده است و در هیچ نوشته ای تمام جوانب آن گردآوری نگردیده است زیرا امیرمومنان منشأ فصاحت و منبع بلاغت و پدید آورنده آن است.
سید رضی سخنان امام (ع) را در سه مدار دسته بندی کرده است: خطبه ها و اوامر، نامه ها و رسائل، کلمات حکمت آمیز و مواعظ.

اما از مهمترین ویژگی های این کتاب این است که هر جای آن را باز کنی با سرچشمه ای مواجه می شوی که دریچه ای جدید از دنیا و حتی عقبی را به رویت باز می کند.
نهج البلاغه را عالمان و مترجمان بسیاری به زبان فارسی ترجمه و خواندن آن را برای علاقمندان ساده کرده اند.

پیشنهاد می کنم همین حالا نهج البلاغه کتابخانه تان را باز کنید و برای چند دقیقه کوتاه هم که شده چند خطبه یا جمله اش را بخوانید آن وقت خواهید دید زمین گذاشتن این کتاب چقدر سخت است و حرفهایش چقدر تازه و ناب اند.

به قلم : مریم محبی 


[ ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩۳ ] [ ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ ] [ کانون اقامه نماز طه ] [ گواه () ]

 ای وای دوباره شام غربت سر زد
چاووش عزا به خانه‌ی دل در زد

در شهرِ جفا، مرد صفا تنها شد
چهارم علی از دیار فانی پر زد....

سالروز پرپر شدن دهمین گل باغ امامت و ولایت، بر شیعیان حضرتش تسلیت باد.

[ ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩۳ ] [ ۱٢:۳۸ ‎ق.ظ ] [ کانون اقامه نماز طه ] [ گواه () ]

تشکیل هویت نسل جدید به دست معلم است؛ یعنی حتّی نقشی پُررنگ‏تر از نقش خانواده و پدر و مادر. خود شما هم فرزندان مدرسه ‏ای دارید و می‏بینید که گاهی اوقات فرمایش آقا معلم یا خانم معلم برای بچه وحی مُنزل است؛ به خانه می‏آید، کاری را انجام می‏دهد یا کاری را انجام نمی‏دهد، یا ساعتی می‏خوابد یا ساعتی ورزش می‏کند، یا کار دیگری می‏کند؛ چون اینها را معلم گفته. پدر و مادر که بارها این حرف‌ها را می‏گویند، تأثیر ندارد؛ اما حرف معلم تأثیر دارد. در اکثر موارد حرف معلم بر حرف پدر و مادر در ذهن کودک و نوجوان ترجیح پیدا می‏کند. این است نقش معلم. اگر ما می‏خواهیم این هویت، خوب شکل بگیرد؛ اگر می‏خواهیم نسلی به ‏وجود بیاید که اعتماد به ‏نفس و انضباط اجتماعی داشته باشد؛ یک نسل مسئولیت ‏پذیر و باعرضه و باکفایت برای کارهای بزرگ، یک نسل دارای ابتکار، یک نسل مهربان و بدون احساس انتقام‏گیری در درون خانواده‏ بزرگ جامعه، یک نسل فداکار، یک نسل پُرکار، یک نسل کم اسراف و دور از اسراف؛ اگر می‏خواهیم فرهنگ عمومی جامعه به این سمت حرکت کند، راه و کلیدش آموزش و پرورش است. برای تربیت چنین نسلی، آموزش و پرورش باید مهیا و مناسب باشد. 

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی
12 اردیبشت 1384 در دیدار فرهنگیان و معلمان استان کرمان
 

[ ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩۳ ] [ ۱٠:٠۱ ‎ب.ظ ] [ کانون اقامه نماز طه ] [ گواه () ]

سلام بر ماه رجب،
ماه پیوند بندگان با معبود مهربان،
ماه بارش باران مهر و محبت الهی،
ماه رسیدن به سر منزل مقصود،
و ماه اُنس شب زنده‏ دارانِ همیشه بیدار با محبوب و معبود بی‏ همتا.

سلام بر هلال رجب که آمدنش مژده پایان اندوه است؛
و بدر آنْ یادآور تولد ماه تمام،امامِ هُمام و حیدر کرّار
و پایانشْ نوید رهایی بشر از جهل و نادانی، شکوفایی اخلاق انسانی، بعثت آن بزرگْ مردِ تاریخ برای همیشه زمان.

سلام بر بهار مناجات و بندگی
سلام بر نجوای شبانه اهالی رجب
سلام بر شب‏های رجب که پذیرای زاهدان است
و سلام بر روزهایش که میزبان عاشقان وصال الهی است
و سلام بر لحظه لحظه رجب که شاهد ذکرِ ذاکران است....

[ ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩۳ ] [ ٩:٢٩ ‎ب.ظ ] [ کانون اقامه نماز طه ] [ گواه () ]

امام باقر(ع) می فرماید :

کسی به ولایت ما نمی رسد مگر با عمل (شایسته) و دوری از گناه.

جهاد با نفس، ح ۱۹۹

باز سلاله ای از سلب احمدی پا در عرصه ی هستی نهاد و چون آفتاب بر دل های غبار گونه ی ما تابید.

باشد که چون او شکافته ی علم باشیم....

میلاد امام محمدباقر(علیه السلام) شکافنده علوم و گشاینده دروازه های دانش، بر شیعیان و ارادتمندان حضرتش خجسته باد!

[ ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩۳ ] [ ٧:۳٠ ‎ب.ظ ] [ کانون اقامه نماز طه ] [ گواه () ]

 دهم اردیبهشت ماه روز ملی خلیج فارس روز غیرت ملی ایرانیان است و یادآور اینکه "چو ایران نباشد، تن من مباد".

صفحات تقویم هر ملتی، علاوه بر نشان دادن روزها و گذشت زمان، بیانگر علائق تاریخی، فرهنگی و عقیدتی ملت‌ها می‌باشد.

با ورق زدن برگ‌های تقویم، نسل‌های جدید هر قوم، خاطرات افتخارآمیز، مصیبت‌های وارد شده بر اجداد و نیاکان، روزهای تولد و وفات بزرگان را به یاد آورده و بدین ترتیب در مقابل جریان در حال گذر زندگی، یاد این روزها و شخصیت‌ها را ماندگار می‌کنند.

دهم اردیبهشت ماه هر سال نیز از آن دست روزهایی است که انسان را به جستجو در پی این پرسش وامی‌دارد که فلسفه نامگذاری این روز چیست؟

بررسی نامگذاری‌های روزها در تقویم ما ایرانی‌ها بیانگر این واقعیت است که ملت ایران، به دلیل ارج نهادن به جایگاه بشری و کرامت انسانی، روزها را به دلیل انتساب آنها به انسان‌ها، خواه در مناسبت‌های مذهبی و دینی و خواه در روزهای تاریخی، فرهنگی و ادبی، نامگذاری می‌کنند و حتی آنجایی که نامی از افراد نیست، روزها را به احترام شخصیتی خاص، محترم می‌شمارند.

اما در این بین، روز دهم اردیبهشت ماه، به نوعی یک استثناست. دهم اردیبهشت، بدون هیچ انتسابی، ویژه غیرت ملی و تمامیت ایرانیان است.

این روز، در دل خود، ردپای هیچ نژاد و قومیتی نداشته و به هیچ رنگ و زبان و دین خاصی تعلق ندارد.

دهم اردیبهشت ماه، روز خلیج فارس است. روزی که بر خلاف بزرگداشت‌های معمول در تقویم ایران عزیز، نام فرد خاصی را تداعی نمی‌کند و بزرگی‌اش نیز عاریه‌ای از بزرگی دیگری نیست. روز خلیج فارس، فرصتی است برای نشان دادن اشتراک تمامی ایرانیان از هر دین، قبیله و باوری.

این روز از آن جهت روزی بزرگ و مغتنم است که این مجال را برای هر فرزند ایرانی می‌دهد تا با یادآوری تاریخ و بازخوانی واقعیت‌های روزگاران دیرین، این حقیقت همیشه زنده را به یاد همه بیاورد که:

ایران سه نقطه دارد، بی معنی است بی آن - بی نقطه خواندنی نیست، نام قشنگ ایران

باشد جزایر ما، چون نقطه‌های ایران - بنشسته چون نگینی، بر آب‌های ایران

بادا بریده هر دست، کز خطه‌ی دلیران - خواهد جدا بسازد، این نقطه‌های ایران

درخشش آب‌های همیشه خلیج فارس، انعکاسی از فروزندگی آفتاب آزادگی و وطن دوستی ایرانیان پاک اندیش بوده که نام عزیز ایران را در بستری به قدمت هزاران سال، در جای جای سرزمین آباء و اجدادی‌مان گسترانیده و هنوز زود است تا کج اندیشان و نوکیسگان، خاطره رشادت‌ها و ایثارهای پهلوانان سرزمین عاشقان فاتح خیبر را در هشت سال دفاع مقدس، دلاوری‌های دلاوران و.... فراموش کنند.

دلاورانی که پیوسته با یاد علی (ع)، این زمزمه را پیوسته بر لب داشتند:

چـو ایـران نباشد تن من مـبـاد - در این بوم و بر زنده یک تن مباد

همـه روی یکسر به جـنگ آوریــم -  جــهان بر بـداندیـش تنـگ آوریم

همه سر به سر تن به کشتن دهیم - بـه از آنکه کشـور به دشمن دهـیم

دهم اردیبهشت، مجال مغتنمی است بر یادآوری این رشادت‌ها و رسالت پاسداشت حرمت این مرز و بوم که برعهده تک تک فرزندان ایران اسلامی گذارده شده است.

به قلم : حمیدرضا شاکری نیاسر 

[ ۱٠ اردیبهشت ۱۳٩۳ ] [ ٦:٥٧ ‎ب.ظ ] [ کانون اقامه نماز طه ] [ گواه () ]

کلام آیت الله جوادی آملی در خصوص شهید تورجی زاده:

 به نقل از شهید سید محمد حسین نواب (روحانی وارسته‌ای که در سال 73 در منطقه بوسنی به شهادت رسید)

تعریفش را از برادرم که همرزم او بود زیاد شنیده بودم، یک‌بار یکی از نوارهایش را گوش دادم؛ حالت عجیبی داشت.

از آنچه فکر می‌کردم زیباتر بود؛ نوایی ملکوتی داشت؛ بعد از آن همیشه در حجره به همراه دیگر طلبه‌ها نوارهایش را گوش می‌کردیم.

بسیاری از دوستان مجذوب صدای او بودند، دعای کمیل و توسل او مسیر زندگی خیلی از افراد را عوض کرد.

شب بود که به همراه چند نفر از دوستان دور هم نشسته بودیم، دعای توسل شهید تورجی زاده در حال پخش بود، هر کس در حال خودش بود، صدای در آمد بلند شدم و در را باز کردم، در نهایت تعجب دیدم استاد گرامی ما حضرت آیت الله جوادی آملی پشت در است؛ با خوشحالی گفتم بفرمایید.

ایشان هم در نهایت ادب قبول کردند و وارد شدند، البته قبلاً هم به حجره‌ها و طلبه‌هایشان سر می‌زدند.

سریع ضبط را خاموش کردیم، استاد در گوشه‌ای از اتاق نشستند، بعد گفتند :

اگر مشکلی نیست ضبط را روشن کنید.

صدای سوزناک و نوای ملکوتی او در حال پخش بود.

استاد پرسیدند: اسم ایشان چیست؟

گفتم : محمد رضا تورجی زاده.

استاد پس از کمی مکث فرمودند :

ایشان (در عشق خدا) سوخته است.

گفتم : ایشان شهید شده. فرمانده گردان یا زهرا (سلام الله علیها) هم بوده.

استاد ادامه داد:

ایشان قبل از شهادت سوخته بوده.....

هدیه به روح پاکشان؛ صلوات

[ ٥ اردیبهشت ۱۳٩۳ ] [ ٧:٠۱ ‎ب.ظ ] [ کانون اقامه نماز طه ] [ گواه () ]
نقل خبر و مطلب از وبلاگ،‌ با درج نام وبلاگ کانون اقامه نماز "طه" بلامانع است
لینک دوستان
امکانات وب

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

ایجاد خبرنامه ایمیلی