قالب وبلاگ

 در نماز راز و رمز و اهدافی چند نهفته است و بدون آنکه نماز در قالب و زمان خاص انجام شود، آن اهداف تامین نمی شود.

عکس از: ثنا احمدیانی


ادامه مطلب
[ ٩ خرداد ۱۳٩٠ ] [ ٩:٢٩ ‎ب.ظ ] [ کانون اقامه نماز طه ] [ گواه () ]

        یکی از خصوصیات اخلاقی پیامبر (ص) شجاعت ایشان بود. امام علی (ع) درباره ی شجاعت ایشان فرموده اند: " آنگاه که آتش جنگ گرم می شد و دو لشکر به هم میرسیدند، همگی به پیامبر (ص) پناهنده می شدیم و کسی مانند ایشان به دشمن نزدیک نمی شد."از ابن سعید خوری درباره ی پیامبر نقل است که ایشان بسیار با حیا بودند و اگر چیزی را دوست نداشتند، تنها از چهره شان این مطلب را درمیافتیم.

امام سجاد (ع) در شرح حال پیامبر فرمودند: "ایشان از ترس خداوند عزّوجل آنقدر می گریستند که جانمازشان خیس می شد؛ در حالی که هیچ گناهی نداشتند."

 پیامبر (ص) فرمود: " بر شما لازم است که اخلاق نیک را به دست آورید؛ چرا که من برای آن مبعوث شده ام و از اخلاق نیک ان است که اگر کسی بر شما ستمی کرد، او را ببخشید و اگر عیادت نکرد، او را عیادت نمایید."

 از امام محمد غزالی نقل است که پیامبر (ص) دیرتر از همه خشمگین و زودتر از همه خشنود می شدند و مهربان ترین،خیرخواه ترین و نافع ترین مردم، برای دیگران بودند.

      پیامبر اکرم (ص) همچنین برای تمام امور خود آدابی خاص داشتند که ما به چند نمونه از آنها به اختصار اشاره خواهیم کرد:

 

آداب معاشرت

 در مکارم الاخلاق روایت شده است که پیامبر (ص)همیشه به آیینه نگاه کرده و موهای خود را شانه می کردند و گاهی اوقات در آب نگاه و موی خود را صاف می نمودند. ایشان نه تنها برای خانواده، بلکه برای اصحاب نیز خود را می آراستند و می فرمودند: خداوند – عزّوجل – دوست دارد که هرگاه بنده ای به دیدن برادران مومن خود می رود، خود را آماده کند و بیاراید. قطب راوندی روایت کرده است که : پیامبراکرم (ص) به بزرگ و کوچک سلام می کردند. در مکارم اخلاق آمده است که : " پیامبر (ص) وقتی با کسی می نشستند، تا هنگامی که همنشین از جا برنمی خواست، از جایشان بلند نمی شدند"

 

آداب نماز

امام صادق (ع) فرمودند: " پیامبر (ص) دو برابر نمازهای واجب، نماز مستحبی می خواندند و دو برابر روزه های واجب، روزه های مستحبی می گرفتند. پیامبر (ص) در هر رکعت پانزده آیه تلاوت می نمودند و رکوع شان به اندازه قیام و سجودشان بود."

پیامبر (ص) می  فرمودند:" دو رکعت نماز در دل شب خواندن، نزد من از دنیا و آنچه در آن باشد، محبوب تر است." و اینکه :" کوچکی گناه را ننگر، بلکه آن را بنگر که از چه کسی نافرمانی می کنی." 

 

منابع:

 آداب زندگی پیامبر (ص) / استاد علامه سیّد محمد طباطبایی

محجرالبیضاء / علامه فیض کاشانی

سیره ی نبوی / استاد شهید مرتضی مطهری

[ ٩ خرداد ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:۱٢ ‎ب.ظ ] [ کانون اقامه نماز طه ] [ گواه () ]

بسم الله الرحمن الرحیم 

    پدید آوردن هویتی به نام مسجد، نخست در قبا و سپس در مدینه، در شمار زیباترین و پرمغز ترین ابتکارهای اسلام در آغاز تشکیل جامعه اسلامی است. خانه ی خدا و خانه ی مردم؛ خلوت انس با خدا و جلوت حشر با مردم، کانون ذکر و معراج معنوی و عرصه ی علم و جهاد و تدبیر دنیوی؛ جایگاه عبادت و پایگاه سیاست، دو گانه های به هم پیوسته ئی است که تصویر مسجد اسلامی و فاصله ی آن با دیگر عبادتگاه های رایج ادیان دیگر را نمایان می سازد. در مسجد اسلامی ، شور و بهجت عبادت خالص، با نشاط زندگی پاک و خردمندانه و سالم، در می آمیزد و فرد و جامعه را به طراز اسلامی آن نزدیک می کند.... 


ادامه مطلب
[ ٩ خرداد ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:۱٠ ‎ب.ظ ] [ کانون اقامه نماز طه ] [ گواه () ]

این همت بزرگ شما جوانان بود و این اراده ی قاطع ملت ما بود که با توجه به خدای بزرگ این نهضت را پیش بردید و ما را در بین دنیا رو سفید کردید و اسلام را سربلند کردید.شما به اسلام حق پیدا کردید، چنانچه اسلام به همه حق دارد. اسلام حق هدایت دارد بر همه. ما خدمتگزار هستیم و شما که خدمت به اسلام کردید ، اسلام برای شما حق قائل است.

لکن باید توجه داشته باشید که باز پیروزی به آخر نرسیده است، مراحلی داریم که باید آن مراحل را طی کنیم و آن با همت شما جوانان است.

شما جوانان اقشار ملت هستید که باید این نهضت را همراهی کنید تا به آخر.

 

8/2/58

    از کتاب جوانان از دیدگاه امام خمینی (ره) ، صفحه 168[ ٩ خرداد ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:٥۸ ‎ق.ظ ] [ کانون اقامه نماز طه ] [ گواه () ]
نقل خبر و مطلب از وبلاگ،‌ با درج نام وبلاگ کانون اقامه نماز "طه" بلامانع است
لینک دوستان
امکانات وب

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

ایجاد خبرنامه ایمیلی